Skip to content

Latest commit

 

History

History
58 lines (32 loc) · 5.65 KB

README.md

File metadata and controls

58 lines (32 loc) · 5.65 KB

Netlify Status

My Local Circle

Krótka nota

Projekt (graficzny oraz wykonanie) został stworzony w ciągu dwóch tygodni w ramach hackathonu/konkursu programistycznego Hack Heroes 2022. W związku z nałożonym limitem czasu, nie zdążyliśmy zrealizować wszystkich założeń, a poniższy opis został napisany jeszcze przed jego ukończeniem. Zdecydowaliśmy się zostawić projekt na GitHubie, ponieważ uważamy, że pomimo kilku niedociągnięć, jest on przyjemny dla oka i stanowi ciekawy proof-of-concept użycia różnych bibliotek. Był także dla nas cennym doświadczeniem.

Pozdrowawiamy wszystkich, którzy zechcieli zapoznać się z naszą aplikacją 😉

O projekcie

Aplikacja została stworzona, aby zwiększyć wpływ społeczności lokalnej (mieszkańcy bloku, studenci, uczniowie) na decyzje dot. realizowanych projektów (np. budowa parku, zbiórka na wycieczkę), a także proponować własne inicjatywy. Jako uczestnik społeczności możesz np. tworzyć zbiórki, głosować na ciekawe pomysły, a także monitorować przebieg obecnych inwestycji. Wspieramy też interfejs w języku ukraińskim, wykorzystując prostą autorską bibliotekę do mapowania danych.

Staramy się odpowiedzieć na oczekiwania społeczności poprzez przejrzysty, responsywny interfejs graficzny. Obecnie nasza aplikacja (strona internetowa) jest dostosowana do wyświetlania na wszystkich urządzeniach. Dobrym pomysłem na ulepszenie funkcjonalności jest także przystosowanie strony do poziomu natywnych aplikacji poprzez PWA (Progressive Web Applications).

Przykład użycia języka ukraińskiego w naszej aplikacji

Stworzyliśmy autorską bibliotekę do tłumaczenia poszczególnych elementów naszej aplikacji na język ukraiński. Zawarliśmy tutaj przykład jej użycia i działania. Przykład ukazany jest na stronie logowania, tj. /signin oraz stronie rejestracji /signup.

Jak przejść na wersję ukraińską

Aby skorzystać z tłumaczenia, należy przejść na adres /signin lub /signin. Są to automatycznie wygenerowane strony, z tłumaczeniem elementów interfejsu.

Dlaczego nie użyliśmy tego rozwiązania w projekcie

Po prostu zabrakło nam czasu. Bibliotekę stworzyliśmy jako jedną z pierwszych rzeczy i zostawiliśmy na koniec. Okoliczności czasowe pokazały jednak, że nie dane będzie jej nam użyć. Zdecydowaliśmy się więc stworzyć ten prosty przykład, aby zaprezentować możliwość rozwinięcia naszej aplikacji w stronę zgodną z tematem konkursu.

Architektura

Aplikacja została w całości napisana w języku Typescript. Naszym zdaniem jest to najlepsze podejście do pisania złożonych aplikacji internetowych ze względu na ułatwienie pracy dewelopera i podpowiedzi jakie na podstawie typów generuje IDE. Zastosowaliśmy architekturę trójwarstwową (baza danych, serwer, klient). Framework Next.js umożliwia m.in. statyczne generowanie stron (SSG), czy stworzenie prostego serwera HTTP (API Routes).

TLDR;

  • Next.js (serwer HTTP, SSG, SSR),
  • React (komponenty),
  • Tailwindcss (predefiniowany zbiór wartości),
  • Supabase, PostgreSQL (baza danych),
  • React Query (pobieranie, cache danych po stronie klienta),
  • Zod (walidacja danych, generowanie typów)

Front-end

Podczas korzystania z naszej strony może się wydawać, że wszystkie strony ładują się praktycznie tak szybko jak czysty HTML. Dokładnie tak jest - no... prawie. Używamy tutaj czegoś co nazywa się SSG (Static site generation), który generuje wcześniej strony z dynamiczną treścią. Po załadowaniu wygenerowanego wcześniej HTMLa, strona stanie się aktywna poprzez proces zwany hydracją. Dodatkowo wszystkie strony co jakiś czas są budowane od początku z najnowszymi danymi, co pozwala uzyskać świetny stosunek optymalizacji co do aktualności danych.

Oczywiście to rozwiązanie nie jest idealne dla stron, które zawierają dane prywatne np. konto użytkownika, czy budżety społeczności, w tym wypadku używamy biblioteki react-query, która pobiera dane po stronie klienta, korzystając z techniki stale-while-revalidate, co również wpływa bardzo korzystnie na wydajność strony.

W celu zapewnienia poprawności formatu wprowadzanych danych (m.in. po stronie klienta - wcześniejszy feedback dla użytkownika), używamy biblioteki do walidacji zod. Dzięki niej możemy tworzyć "schematy" jaki musi przyjąć obiekt z danymi, a następnie sprawdzamy (parsujemy) input od użytkownika.

Baza danych

Do przechowywania danych, użyliśmy dość nowej otwartoźródłowej biblioteki supabase. Wewnętrznie używany jest tam PostgreSQL, więc zaprojektowaliśmy relacyjny model danych. Większość danych pobieramy bezpośrednio z bazy danych, korzystając z RLS (Row level security), co pozwala na ograniczenie uprawnień użytkownika np. do modyfikowania własnych rekordów.

Część zapytań jest wysyłana na nasz serwer Proxy (/pages/api), aby zapewnić poprawność typu danych (np. w przypadku generowania slug'a). W tym celu wykorzystujemy funkcjonalność serwera Next.js (Edge API Routes), dzięki czemu nasz vendor (Netlify) może rozmieścić nasze Proxy w wielu centrach danych.

Konwencje nazewnictwa i struktura

Wszystko zostało dokładnie opisane w pliku CONTRIBUTING.md. Zachęcamy do zapoznania z plikiem.