puszczanet to rozproszona sieć typu sneakernet stworzona w celu stworzenia prywatnego, bez-kontaktowego sposobu komunikacji i wymiany zasobów cyfrowych w 19 PDH Puszcza.
Cel wiadomości wyznaczają współrzędne geograficzne przedstawione w formacie kodu QR. Współrzędne wskazują na kryjówkę, skrzynkę do której ma zostać dostarczona wiadomość. Skrytka musi mieć na sobie symbol puszczanet-u.
Współrzędne geograficzne powinny być zapisane w standardzie EPSG:4326 (WGS84) i oddzielone przecinkiem. Przykład:
52.42571469318589, 16.89852874238232
Przykłady kodowania:
export LAT=52.406376 LON=16.925167
echo "($LAN, $LON)" | qrencode -o qr.png
Aby wysłać wiadomość trzeba zakodować współrzędne skrytki docelowej aby miała formę adresu. Następnie należy przymocować kod qr do nośnika danych (uniwersalnym sposobem jest włożenie nośnika do koperty i naklejenie/nadrukowanie adresu na kopercie).
Przygotowaną wiadomość należy zanieść do znanej skrytki innego harcerza użytkującego z sieci.
Skrytki muszą być oznaczone znakiem puszczanet-u.
Wiadomość zanim trafi do punktu docelowego, może przejść przez kilka adresów pośrednich. Droga wiadomości jest zapisywana na kopercie/wiadomości, aby znać poszczególne punkty, które już odwiedziła wiadomość. Droga musi być znana, ponieważ wiadomość nie może trafić 2 razy do tej samej skrytki.
Droga wiadomości jest wyznaczana przez algorytm "chęci":
- Harcerz sprawdza swoją prywatnę skrytkę.
- Jeśli w skrytce znajduje się wiadomść, należy odczytać lokalizacje.
- Następnie sprawdzana jest droga wiadomości, czy jest prawidłowa.
- Jeżeli droga jest prawidłowa, to harcerz może dostarczyć wiadomość do adresu docelowego, lub jeśli zna adres, który nie był jeszcze wymieniony w drodze wiadomości, to w zależności od chęci może dostraczyć wiadomość do kolejnego punktu pośredniego.
- Do drogi wiadomości harcerz dopisuje siebie.
W przypadku jeżeli droga wiadomości nie jest prawidłowa, albo odbiorca wiadomości nie ufa pośrednikom wiadomości wymienionymi w drodze, wtedy można przerwać transmisję wiadomości. Należy odesłać wiadomość do skrzynki początkowej z odpowiednią wiadomością tłumaczącą powód przerwania.